Fraksiyonel lazer gençleştirme

fraksiyonel lazer gençleştirme

Fraksiyonel lazer gençleştirme, yüz derisinin lazer mikro ışınlarına maruz bırakıldığı kozmetik bir işlemdir, buna fraksiyonel lazer gençleştirme denir. Manipülasyonun amacı hücresel düzeyde rejenerasyon ve kollajen üretimi süreçlerini aktive etmektir. İşlemin ikinci adı fototermolizdir. Seans süresi kısadır ve ortaya çıkan etki 5 yıla kadar sürer! Prosedürün minimal bir kontrendikasyon listesi ve düşük komplikasyon ve yan etki olasılığı vardır. Klinikte fototermoliz ancak bir uzmana danışıldıktan sonra gerçekleştirilir!

Lazer fraksiyonel fototermoliz nedir?

Fototermoliz prosedürünün özü, fraksiyonel bir kafesten geçen bir lazer ışınının birçok mikro ışına "parçalanması"dır: cilt üzerinde hedeflenen bir etki uygulanır. Dermisin tüm katmanlarında, çevredeki dokularda rejenerasyon süreçlerini uyaran hasarlı lezyonlar oluşur. Hücreler hızla bölünmeye ve "yanmış" alanları doldurmaya başlar.

Lazer mikro ışınlarının etkisi altındaki dermisin yüzey tabakası yaşlılık lekelerini ortadan kaldırır veya radikal bir şekilde hafifletir, kırışıklıkları yumuşatır ve yara izlerinin ciddiyetini azaltır.

Klinik çalışmaların sonuçlarına göre, söz konusu işlem klasik lazerle cilt yenileme ile aynı sonuçları vermektedir. Ancak fototermoliz, genel anestezi kullanımını ve ardından uzun süreli rehabilitasyonu gerektirmez.

Fraksiyonel fototermoliz türleri

Kozmetoloji kliniğinde fototermoliz işlemi farklı yöntemler kullanılarak gerçekleştirilir. Her birinin kendine göre avantajları vardır ancak seçim, hastanın bireysel özellikleri dikkate alınarak doktor tarafından yapılır. Cildin başlangıç durumu, dermis tipi, kişinin yaşı, epidermisin hassasiyet düzeyi, mevcut dermatolojik problemler ve yaşlanma belirtilerinin şiddetinin dikkate alınması önemlidir.

Ablatif olmayan fraksiyonel lazer gençleştirme

Bu yöntem özellikle sivilce izlerinin, sivilcelerin, çatlakların giderilmesinde ve yüzün, boynun ve göz kapaklarının gençleştirilmesinde etkilidir. Ablatif olmayan lazer fraksiyonel gençleştirme sırasında cilt güçlü etkilere maruz kalmaz ve orta derecede hasar görür, bu da epidermisin görünümünü kaldırma ve iyileştirme prosedürünü gerçekleştirmeyi mümkün kılar.

Ablatif olmayan fraksiyonel lazer gençleştirmenin ayırt edici özelliği, uzun süreli etkisidir:

 • sivilce tedavisi sadece 4 seanstan sonra sonuç verir, 24 ay sonra iyileşir;
 • Çatlak izlerini ortadan kaldırırken yalnızca gerçek değilçatlaklar minimal düzeyde fark edilir hale gelir veya tamamen kaybolurancak etraflarındaki deri 1-2 ay sonra sertleşip elastik hale gelir;
 • 5 seanstan sonra kırışıklıklar kayboluyorve derin kırışıklıkların yumuşaması kursun bitiminden sonra 3 ay daha gerçekleşir.

Söz konusu işlemin ablatif olmayan bir yöntem kullanılarak gerçekleştirilmesinden sonra yan etkilerin ortaya çıkma olasılığı düşüktür - bu, tüm hastaların yalnızca% 5'inde kaydedilmiştir.

Ablatif fraksiyonel fototermoliz

Lazer mikro ışınlarının dermisin belirli bir derinliğine nüfuz etmesini içerir; burada etkileri altında protein katlanma süreci, sonraki yıkımlarıyla başlar. Ablatif fraksiyonel fototermolizden sonraki 3 ay içerisinde hasarlı bölgelerde kollajen oluşur. Bu yöntem özellikle derin yaş kırışıklıklarını ortadan kaldırmak, yara izlerini ve yara izlerini düzeltmek, cildin elastikiyetini ve aşırı pigmentasyonu arttırmak gerektiğinde etkilidir.

Ablatif fraksiyonel fototermoliz, dermisin en derin katmanlarına nüfuz edebilen uzun lazer ışınlarının kullanılmasıdır.

Söz konusu yöntemin ayırt edici bir özelliği, hastaların işlem sırasında ve tamamlandıktan sonra ağrı yaşamasıdır. Ancak ablatif yöntemi diğerleriyle karşılaştırırsak, en etkili ve güvenli olduğu kabul edilir.

CO2 lazer yöntemi

Bu, belirli bir uzunlukta ve güçte bir CO2 lazerinin kullanılmasını gerektirir - ışın yalnızca başlangıçta hasar gören epidermal hücreleri ortadan kaldırabilir. Işınların etkisi altındaki dokularda biyolojik sıvılar ısınmaya başlar - buharlaşır, bu da bazı yapıların parçalanmasına yol açar, ancak sağlıklı hücreler değişmeden kalır.

Çevredeki hücrelerin bölünmesi nedeniyle hasarlı alanlar aktif olarak onarılır.

NOKTA yöntemi

Özel ekipman kullanılarak, cilt hücreleri tarafından kollajen ve elastin üretim süreçlerinin aktivasyonunu sağlayan dermisin termal mikrotravmaları oluşturulur. Çevre dokular zarar görmediği için rehabilitasyon süresi kısalır.

DOT lazer fraksiyonel gençleştirmenin özelliği ilk sonuçların işlemden 5-7 gün sonra alınmasıdır. 2-3 ay sonra düzelirler ve uzun süre devam ederler.

Yöntemin seçimi büyük ölçüde hastanın yaşına bağlıdır - örneğin, yüzdeki yaşa bağlı değişikliklerin hala hafif olduğu 35-40 yaşlarında ablatif olmayan fraksiyonel gençleştirmenin kullanılması önerilir. Ancak erken yaşlanmayla birlikte prosedür uygulanamaz hale gelir, bu nedenle doktor başka yöntemler önerecektir.

Fraksiyonel lazer gençleştirme için endikasyonlar

Fototermoliz prosedürünün aşağıdakiler için açık göstergeleri vardır:

 • Kuperoz– 35 yıl sonra ortaya çıkmaya başlayan örümcek damarları, örümcek damarları ve bu, damar hastalıklarıyla değil, vücuttaki yaşa bağlı değişikliklerle ilişkilidir;
 • Sarkan cilt– gözle görülür sarkma, yüz aşağı "kayar", çeneler oluşur;
 • Kırışıklıklar– "kaz ayakları" (gözlerin dış köşelerinde), derin kıvrımlar ve kıvrımlar (nazolabial), ağız çevresindeki muslin dahil olmak üzere küçük yüz ifadeleri;
 • Yağ salgılarının aşırı üretimi– yağlı cilt tipi, hormonal bozukluklarla ilişkili olabilir;
 • Genişlemiş gözenekler– görsel olarak tespit edilir, periyodik olarak sebum ile tıkanır ve yoğun sivilcelerin ortaya çıkmasına neden olur;
 • Aşırı pigmentasyonun varlığı– kökeni ne olursa olsun (kalıtsal yatkınlık, bozulmuş melanin üretimi, cilt yaşlanması);
 • Yara izleri, yara izleri, çatlaklar, sivilce izlerinin varlığı– ne kadar zaman önce oluştukları önemli değil;
 • Ciltteki değişiklikler– doğal bir allık olmaz, ton donuklaşır, grimsi, sarımsı bir renk alır.

Fraksiyonel lazer gençleştirme, hastanın erken yaşlanmaya kalıtsal bir yatkınlığı varsa yüzdeki yaşa bağlı değişikliklerin önlenmesi için de kullanılabilir.

Gençleştirme prosedürüne kontrendikasyonlar

Lazer ışını hücresel düzeyde etki ettiğinden, prosedürün açık kontrendikasyonları vardır. Koşulsuz kısıtlamalar şunları içerir:

 • Nörolojik patolojilerkonvülsif sendromun eşlik ettiği (herhangi bir kökene ve herhangi bir şiddete sahip epilepsi);
 • Otoimmün hastalıklarherhangi bir aşamada meydana gelen;
 • Diyabettürü, ciddiyeti ve mevcut komplikasyonlardan bağımsız olarak;
 • Onkolojik patolojiler- herhangi bir organda malign bir neoplazm bulunabilir;
 • Kronik iç hastalıklardekompansasyon aşamasında olanlar;
 • Keloid skar oluşumuna yatkınlık;
 • HIV ve hepatit B, C;
 • Sedef hastalığı;
 • Siğiller, çoklu papillomlar, lazer ışınına maruz kalan bölgelerdeki büyük siğiller.

Aşağıdaki durumlarda prosedürü ertelemeye değer:

 • Uzun süreli antibiyotik alma, hormonal ilaçlar;
 • Artan vücut ısısı;
 • Adet;
 • Hamilelik ve emzirme döneminde;
 • Yüz bölgesinde lokalize bulaşıcı süreçler;
 • İşlemin gerçekleştirilmesi amaçlanan bölgelerde cildin fokal iltihabı.

Listelenen koşullar koşullu kontrendikasyonlardır - hastanın tam bir tedavi sürecinden geçmesi, bağışıklık seviyesini geri kazanması ve ancak ilgili doktorun izninden sonra fraksiyonel lazer gençleştirmeye başlaması gerekecektir.

Prosedür için hazırlık

Her şey bir güzellik uzmanına danışarak başlar. Klinikte bir uzman hastayı muayene edecek, mevcut sorunları belirleyecek ve kontrendikasyonları dışlamak için anamnez toplayacaktır. Konsültasyon sırasında doktor, iş miktarını, seans sayısını, mikro ışınlara maruz kalma derinliğini ve süresini hemen belirleyecektir. Laboratuvar kan testleri gerekebilir. Hastaya hazırlık dönemindeki davranışlarına ilişkin tavsiyeler verilecektir:

 • Florokinolonlar, sülfamamidler, tetrasiklinler kategorisindeki ilaçları almayı bırakın(Doktorunuza mutlaka danışın! );
 • Belirlenen tarihten önceki 10 gün boyunca solaryuma gitmeyin, güneş ışınları altında güneşlenmeyin, kimyasal peeling yapmayın.;
 • Seanstan 3 gün önce hamam, saunaya gitmeyin veya sıcak banyo yapmayın., alkol içeren kozmetik ürünleri kullanmayı reddetmek;
 • İşlemden 24 saat önce sigara, alkollü içecekler, sert kahve ve çay ve fiziksel aktiviteden kaçının.Ve.

Gerekirse, güzellik uzmanı kısa süreli antibakteriyel ve/veya antiviral ilaçlar reçete edebilir - bu, rehabilitasyon döneminde komplikasyonları önlemeye hizmet edecektir.

Yüz fototermolizi prosedürü

Klinikte fraksiyonel lazer yüz gençleştirme ayaktan tedavi bazında yapılmaktadır - hastanın hastaneye kaldırılmasına gerek yoktur. İşlemin süresi 30-60 dakika arasında değişmekte olup ışın tedavisi uygulanması gereken alanın hacmine bağlıdır. Manipülasyon katı bir protokole göre gerçekleştirilir:

 1. Cilt temizliğidekoratif ve cilt bakım kozmetiklerinin kalıntılarından, tozdan, kirden ve yağ salgılarından. Doktor bu amaçla etanol içermeyen profesyonel kozmetik ürünleri kullanır.
 2. Cilde anestezik jel uygulanması– 3-5 dakika içerisinde emilir. Anestezi hastanın isteği üzerine yapılır ve epidermisin hassasiyet düzeyine ve ağrı eşiğine bağlıdır.
 3. Cildi özel bir merhemle tedavi etmek, nozülün kaymasını kolaylaştırır. Alerjik reaksiyona neden olabilecek boya, koku, aroma veya başka madde içermez.
 4. Seçilen ekle çalışma– Hasta belirgin bir ağrı hissetmez, hafif bir rahatsızlık olabilir. İşlem sırasında yüz soğuk hava akışına maruz bırakılır ve bu da rahatsızlığın şiddetini önemli ölçüde azaltır.

Cilt tedavisini bitirdikten sonra doktor, donanım aparatının epidermise daha iyi teması için kalan merhemi çıkarır ve yüze rahatlatıcı, ödem önleyici ve iltihap önleyici özelliklere sahip bir ürün uygular - bu, iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Prosedürün sonuçları

Etkinliği seanstan hemen sonra değerlendirmek mümkün olmayacaktır - yüz kırmızı ve şiş olacaktır. İlk sonuçlar en geç 5-7 gün sonra görünecektir:

 • epidermisin rengi eşitlendi;
 • Pigment lekeleri daha az fark edilir hale gelir veya tamamen kaybolur;
 • cildin sıkılığını ve elastikiyetini artırır– dokunulduğunda hissedilir;
 • yüz rahatlaması eşitlendi– "tüberküller", "çukurlar", "oluklar" kaybolur.

Rejenerasyon, aktif kollajen ve elastin üretimi, birkaç seansın bitiminden sonra 2-3 ay daha devam eder - cildin tonu ve yapısı iyileşir, epidermis sıkılaşır, tüm ince kırışıklıklar kaybolur ve derin yaş kıvrımları minimum düzeyde olur farkedilebilir. İşlemden sonraki 3 ay sonunda yara izleri, yara izleri, çatlaklar ve sivilce izleri görünmez hale gelir.

Gençleştirme etkisine ulaşmak için kaç seansa ihtiyaç vardır?

Standart5-8 prosedürden oluşan bir kursun yapılması tavsiye edilirfraksiyonel lazer gençleştirme. Her seans bir önceki seanstan 4 hafta sonra gerçekleştirilir. Bu durumda 1-1, 5 yıl süren sürdürülebilir sonuçlara ulaşmak mümkündür.

Klinik, tedavi süresini bireysel olarak belirlemeyi tercih eder. Yalnızca hastayı muayene eden ve cildin başlangıç durumunu değerlendiren bir doktor, tam bir kursun veya 3 seansa kısaltılmasının tavsiye edilebilirliğini belirleyebilir. Vücudun, yani insan derisinin, lazer ışınına maruz kalmaya verdiği tepki de önemli bir rol oynar.

İşlem sonrası bakım ve rehabilitasyon

Fraksiyonel lazer gençleştirme seansından sonra cilt restorasyonunun hızı, hastanın doktor tavsiyelerine ne kadar sıkı uyduğuna bağlıdır:

 • İlk hafta yüzünüzü ısıtmayın.. Sıcak bir banyodan vazgeçmeniz, hamam ve saunayı ziyaret etmeniz ve sıcak bir duş almanız gerekir. Bu günlerde yüzünüzü yalnızca oda sıcaklığında suyla yıkayabilirsiniz, ancak dermisi temizlemenin bu yönteminden vazgeçip hafif tonikler kullanmak daha iyidir.
 • Bir buçuk ay boyunca solaryuma gitmeyin ve yüz cildinizi ultraviyole (güneş ışınlarına) maruz bırakmayın.. Dışarıya çıktığınızda yüzünüze yüksek düzeyde SPF filtreli güneş kremi sürmeyi unutmayın. Kural, bulutlu havalarda dışarıda olmak için bile geçerlidir; ultraviyole ışık yoğun bulutların arasından geçebilir.
 • 10 gün boyunca, önceden temizlenmiş yüz cildine günde en az 2-3 kez nemlendirici uygulayın.. Epidermisin kurumasına izin vermek kesinlikle yasaktır çünkü bu, soyulmanın artmasına ve ciddi tahrişe yol açacaktır.
 • Pantenollü maskeleri 7 gün boyunca her gün kullanın.. Bu, epidermisi hızlı bir şekilde onarmaya ve komplikasyonları önlemeye yardımcı olacaktır. Hastanın belirtilen maddeye alerjisi varsa doktor aynı özelliklere sahip başka bir ürün seçecektir.
 • Kabukları zorla çıkarmak kesinlikle yasaktır! Kendi başlarına pul pul dökülmeleri gerekir, bu nedenle ilk 2 haftada temizlik için kese kullanamazsınız (en yumuşak, yumuşak olanları bile).

Fraksiyonel lazer gençleştirme işleminden sonraki ilk 3-5 gün içerisinde yüzde ağrı, yanma ve kaşıntı yaşayabileceğiniz gerçeğine hazırlıklı olmanız gerekir. Bu normal bir reaksiyondur, durumu hafifletmek için steroidal olmayan antiinflamatuar ilaçlar, klasik ağrı kesiciler, antihistaminikler alabilirsiniz - yalnızca bir güzellik uzmanının önerdiği şekilde!

Yan etkiler ve komplikasyonlar

Hoş olmayan sonuçlar, lazer fraksiyonel gençleştirmenin karakteristik özelliği değildir. Ancak bazı durumlarda yan etkiler ve komplikasyonlar ortaya çıkabilir:

 • ciltte kızarıklık ve şişlik– dermal hücrelerin ısınmasına karşı vücudun normal bir reaksiyonu olarak kabul edilir, iyileşme periyodunun 3-5. Gününde kendiliğinden kaybolur;
 • soyulma ve aşırı kuruluk– epidermis hücreleri bu şekilde yenilenir, böylece süreç doğal kabul edilebilir, cilt bakımı manipülasyonları (günlük, yoğun nemlendirici uygulaması) doğru şekilde gerçekleştirilerek durum hafifletilebilir ve iyileşme hızlandırılabilir;
 • artan pigmentasyon– yalnızca rehabilitasyon döneminde ultraviyole ışınlarından korunmanın yokluğunda mümkündür (bu aynı zamanda solaryumu ziyaret etme yasağının göz ardı edilmesi için de geçerlidir);
 • epidermisin yüzeysel tabakasında inflamatuar süreç– Antiseptik kuralların ihlal edilmesi veya rehabilitasyon sırasında uygun temizliğin yapılmaması nedeniyle gelişir.

Keloid izleri ancak ilk konsültasyonda bu tür oluşumlara yatkınlık tespit edilmediğinde veya hasta kabukları zorla çıkardığında oluşur.

SSS

Hastalardan, söz konusu prosedürle ilgili birçok soru geliyor. Aşağıda sık sorulan soruların yanıtları bulunmaktadır.

Fraksiyonel lazer ne işe yarar?

Mikro ışınlar gençleştirir, yaşlılık lekelerini, yara izlerini, çatlakları, sivilce izlerini ortadan kaldırır. Fraksiyonel lazer, dermal hücrelerin yenilenmesini hızlandırır ve kolajen ve elastin üretimini aktive eder. Aşırı yağ salgısı üretimi, aşırı sivilce ve genişlemiş gözeneklerde ek tedavi olarak kullanılabilir.

Lazerle yüz gençleştirme ne kadar sürer?

Nihai sonuçlar işlemden 3 ay sonra ortaya çıkar ve 24 ay sürer. Ancak çoğu, hastanın vücudunun bireysel özelliklerine bağlıdır - 1 yıl sonra tekrarlanan seanslara ihtiyaç duyulabilir.

Fraksiyonel lazerle yüz gençleştirme için en uygun zaman ne zaman?

Kozmetologlar sonbahar, kış ve ilkbaharın başlarında bir dizi prosedür yapılmasını önermektedir. Bu dönemlerde ultraviyole ışınlarının yoğunluğu azalır ve bu da komplikasyon olarak aşırı pigmentasyon gelişme riskini ortadan kaldırır.

Daha iyi Botoks veya lazer gençleştirme nedir?

Bunlar tamamen farklı prosedürler! Botoks çok etkilidir ve hızlı bir görsel etki sağlar, ancak fraksiyonel lazer gençleştirme daha güvenli ve kesinlikle zararsız bir işlemdir.

Lazer sonrası yüzün iyileşmesi ne kadar sürer?

2-3 gün içinde cilt kırmızı olacak ve 3-4 gün içinde aktif olarak soyulmaya başlayacaktır. Tam görsel iyileşme seanstan 7-9 gün sonra gerçekleşir ve dermisin tüm katmanlarının iyileşmesi 2-4 hafta sonra gerçekleşir.

Fraksiyonel Lazer Gençleştirme Hakkında Görüşler

Çoğu hasta prosedür hakkında olumlu yorumlar bırakıyor - bu bir gerçek. Ancak fraksiyonel lazer gençleştirmenin profesyonel düzeyde yapılması ve hastanın tüm doktor tavsiyelerine/reçetelerine harfiyen uyması durumunda istenen sonuçları elde edebilir ve komplikasyonları önleyebilirsiniz.

Profesyonel klinik, farklı yöntemler kullanarak fraksiyonel lazer gençleştirme prosedürlerini gerçekleştirmek için yeterli deneyim ve bilgiye sahip uzmanları istihdam etmektedir. Her hastaya, ilk konsültasyondan manipülasyonun fizibilitesinin belirlenmesine ve iyileşme döneminde desteğe kadar kapsamlı bir hizmet sunarlar. Böyle bir gençleşmenin yalnızca kişinin görünümü üzerinde değil, aynı zamanda psiko-duygusal durumu üzerinde de olumlu bir etkisi vardır - aynada güzel, genç ve kusursuz bir yüz görmek çok değerlidir ve her zaman harika bir ruh hali ve özgüven verir.