Fraksiyonel lazer gençleştirme: prosedürün açıklaması

fraksiyonel lazer gençleştirme

Tüm kadınlar çeşitli yöntemlere başvurarak güzelliğini ve gençliğini olabildiğince uzun süre korumayı hayal eder. Modern tıp hala ayakta durmuyor ve kozmetoloji alanında aktif olarak gelişiyor, gençleşmek için her türlü prosedür ve işlemi sunuyor.

Yaşlanmanın bariz belirtilerini ameliyatsız ve güzellik enjeksiyonları olmadan gizlemeye izin veren teknikler çok iyi bilinmektedir ve talep görmektedir. Modern dünyada fraksiyonel lazer gençleştirme, yaşa bağlı cilt değişiklikleriyle mücadelede en etkili yöntemlerden biri olarak kabul edilir.

Kesirli lazer: nedir

Lazeri cilde nişan aldığınızda, daha derinlere inen bir yanık belirir. Rejeneratif süreçler etkinleştirilir ve bu da istenen sonucun elde edilmesine katkıda bulunur. Ayrıca lazerle yüzey yenileme olarak da adlandırılır.

Kesirli teknikte, ışın birkaç mikro ışına bölünür. Deri üzerindeki etki ağ şeklinde olacaktır. Böyle bir maruziyetten sonra, yanıklar, etkilenmemiş ciltte büyük bir mikro nokta birikimi gibi görünür.

Önemli! Bu, cilde verilen hasarı büyük ölçüde azaltarak cildin hızlı iyileşmesini sağlar.

Etkilenmeden kalan deri hücreleri lazer tedavisinden sonra aktif olarak bölünür. Buna paralel olarak genç bir cilt sağlayan kolajen ve elastin üretilir.

Kesirli fototermoliz nedir ve nasıl çalışır?

Fraksiyonel fototermoliz, ışık (lazer) enerjisiyle ısıtılarak odak dokusunun yok edilmesi sürecidir.

Etki iki fenomenden kaynaklanmaktadır:

 • İlk olarak, eski doku fiziksel olarak yok edilir ve yerine yenisi büyür, kusurdan arındırılır;
 • İkinci olarak, ısınma nedeniyle cilt hücreleri aktive olur, hücreler genç gibi işlev görmeye başladığında, cildin kolajen-elastin iskeletini aktif olarak yeniden inşa ettiğinde "ısı şoku" denen bir fenomen meydana gelir.

Sonuçta, cilt sadece gerilir ve yaşlılık lekelerinden arındırılır, aynı zamanda yumuşatılır: yara izleri ve kırışıklıklar yumuşatılır, çatlaklar kaybolur, gözenek boyutları küçülür, daha yoğun ve daha elastik hale gelir.

Görünür etki, BİR prosedürden sonra zaten farkedilir ve birkaç prosedürden sonra, belirgin bir canlandırıcı sonuç gözlenir. Ek olarak, işlemden birkaç ay sonra iyi bir kaldırma etkisi kaydedildi.

Prosedür türleri

İki tür vardır.

lazer gençleştirme türleri
 1. Ablatif. Lazere maruz kalma, dokuların dehidrasyonuna yol açar, bunun sonucunda açık bir mikro yara ortaya çıkar ve etrafındaki yaralı hücreler vardır. Kurtarma işlemi sırasında, fark edilir bir kaldırma etkisi not edilir, ancak enfeksiyon riski vardır.
 2. Ablatif değil. Bu tür radyasyonla cilt sağlam kalır, dokulardan gelen su buharlaşmaz ve mikroskobik yaralar görünmez. Yanıkların ortaya çıkma ve iyileşme süreci epidermisin altında gerçekleşir, bu da enfeksiyon riskini ortadan kaldırır, ancak bu tür gençleşmenin sonucu daha az fark edilir olacaktır.

Önemli! Bir uzman tarafından, hastanın cildinin bireysel özellikleri dikkate alınarak belirli bir teknik seçilir.

Uygulanan cihazlar

Sonuçlar sadece doktorun becerisine değil, aynı zamanda salon veya kliniğin ne tür donanım sağladığına da bağlıdır. Çoğu durumda, bu Avrupa yapımı bir tekniktir. Satış, özel mağazalarda veya üreticilerin resmi web sitelerinde gerçekleştirilir. Tek kullanımlık kiralama mümkündür.

Yalnızca profesyonel ekipman kullanılır, oldukça pahalıdır.farklı tiplervardır: hem ablatif hem de ablatif olmayan (çalışma yüzeyi cilde bastırılır veya belli bir mesafede tutulur).

Bu şekilde ortadan kaldırılabilecek sorunlar

Akne sonrası. Bu tür yara izleri, fiziksel ve duygusal sıkıntılar getiren çok yaygın bir sorundur. İşlem sivilce izlerinin görünümünü azaltabilir. Yaranın türüne bağlı olarak çeşitli cilt yenileme yöntemleri kullanılır.

Göz çevresindeki kırışıklıklar. İfade kırışıklıkları, gözlerin altındaki koyu halkalar ana gösterge olarak kabul edilir. Tek bir işlemde tüm kırışıklıklardan kurtulmak mümkün olmayacak, ancak derinlikleri azalacak ve daha az göze çarpacaktır. Göze çarpan bir sonuç için 4-5 prosedüre ihtiyacınız olacak.

Önemli! Dysport enjeksiyonları, mimik kırışıklıkların üstesinden gelmeye yardımcı olacak ve bu da gelecekte yeni kırışıklıkların ortaya çıkma olasılığını azaltabilir.

lazer hangi sorunları çözer

Ağız çevresinde kırışıklıklar. En şiddetli kırışıklık türü olarak kabul edilir. Bunlardan kurtulmak için sürekli lazer taşlama uygulanır. Bu yöntem rehabilitasyon süresinin kısaltılmasına yardımcı olur, ancak daha fazla seansa ihtiyaç duyar (4-5).

Önemli! Kısa sürede maksimum sonuç elde etmek için prosedürü dolgu enjeksiyonu ile birleştirebilirsiniz.

Fraksiyonel fototermolizin radyo dalgası ve fotoliftinge göre avantajı nedir?

Fraksiyonel fototermoliz, lazerle yüzey yenilemenin aksine, epidermisi derinin tüm yüzeyinde hemen değil, "fraksiyonel olarak" - tek tip mikro alanlarda, her milimetrenin her fraksiyonunda - kaldırır. Aynı zamanda geniş bir yara yüzeyi olmadığı ve mikro alanlar arasında sağlam deri kaldığı için iyileşme hızlı ve olumsuz sonuçlar olmadan gerçekleşir. Yaygın olarak reklamı yapılan fotoğraf ve radyo dalgası kaldırma, epidermisi çıkarmadan kolajen liflerinin ısıtılmasına dayanır.

Değerler

Diğer prosedürlerden ayırt edici temel özellik, ideal verimlilik ve güvenlik dengesidir.

Temel faydalar:

 • vücudun herhangi bir bölümünü etkileme yeteneği;
 • kapsamlı endikasyon listesi;
 • lazer hasarlı cilt bölgesinin yaklaşık% 20'sini etkiler;
 • hızlı kurtarma (3-6 gün);
 • siyah hastalar için prosedürün erişilebilirliği;
 • uzun süreli etki (1 yıldan fazla).

Önemli! Tek dezavantaj, teknoloji nispeten yeni olduğu için, fraksiyonel lazer gençleştirmenin tüm özelliklerinin yetersiz ifşa edilmesidir.

Kullanım endikasyonları:

 • kırışıklıklar;
 • yetersiz cilt elastikiyeti;
 • pigmentasyon;
 • yara izleri;
 • genişlemiş gözenekler;
 • çatlaklar.

Okumalar

Büyük diş telleri olmadan gençleşmek isteyen herkes bu yöntemi kullanabilir.

Fraksiyonel lazer tedavisi, yüzdeki birçok kusurla savaşır:

prosedür için endikasyonlar
 • şiddetli alın kırışıklıkları;
 • nazolabial kıvrımlar;
 • göz çevresindeki kaz ayağı ipliği;
 • epidermis "aşağıya doğru akıyor";
 • cilt pigmentasyonu, yara izleri, yara izleri, örümcek damarları;
 • genişlemiş gözenekler, akne sorunu.

Lazer tedavisinin tüm bu sorunları ortadan kaldırmada oldukça etkili olduğu görülmüştür.

Tek uyarı, kusurun ciddiyetine bağlı olarak birkaç prosedürün gerekli olabileceğidir.

Yüz elektroporasyon yöntemi nedir ve prosedürün etkinliği konusunda uzman geri bildirimi nedir? Sarı soyma hakkındaki ayrıntılar için burayı okuyun - ne olduğu ve ne amaçla yapıldığı.

Prosedür

İşlemden önce güzellik uzmanı, profilaksi için birkaç gün boyunca anti-enfeksiyöz ve antibakteriyel ilaçlar reçete edebilir.

Önemli! Prosedür gününde fiziksel zorlanmayı tamamen bırakmalı, alkol ve sigara içmelisiniz.

Fraksiyonel gençleştirmeden önce cilt iyi temizlenmeli ve özel anestezik maddelerle tedavi edilmelidir. Bazen bu gerekli değildir.

Lazere maruz kalma, hafif bir karıncalanma hissine neden olabilir. İşlemin süresi 10 ile 60 dakika arasında değişmektedir. Gerekli seans sayısı her hastaya ayrı ayrı atanır. Maruziyetin sonunda yatıştırıcı bir krem ​​sürülmelidir.

Cildinizin gelecekte özel bakıma ihtiyacı var.

prosedür sonrası bakım
 1. 10-14 gün boyunca cildinize günde birkaç kez nemlendirici uygulayın.
 2. Cildi 2-3 ay boyunca UV ışınlarından koruyun.
 3. 2-3 hafta boyunca ovalama kullanmayın.
 4. 2 hafta boyunca retinol ve salisilik asit içeren kozmetik ürünlerden vazgeçin.
 5. İyileşme döneminde, kötü alışkanlıklardan vazgeçmeye veya kendinizi sınırlandırmaya çalışın.

Lütfen Unutmayın!Genellikle kurtarma 3 ila 7 gün sürer.

İncelemeler ve Sonuçlar

Çoğu hastanın incelemelerine göre, lazer ablatif olmayan gençleştirme gerçekten çok kolay tolere edilir ve mükemmel sonuçlar verir. Her 2-4 haftada bir gerçekleştirilen 3-6 seanstan sonra, işinize uzun süre ara vermeden ve iyileşme sürecinde ciddi rahatsızlıklar yaşamadan 5-10 yıl daha genç görünebilirsiniz.

Teknoloji, epidermisin en üst katmanını olabildiğince korumanıza olanak tanır.Kısmen cildin koruyucu özellikleri korunur ve ultraviyole radyasyondan korumayı unutmadan 2-3 gün güvenle dışarı çıkabilirsiniz. İlk yaşlanma belirtilerinin çoğuyla başarılı bir şekilde başa çıkıyor. Ancak ön bölgedeki ve nazolabial kıvrımlardaki mimik kırışıklıkları kalıcı olarak gidermek için gençleştirme kursunun tamamlanmasından sonra, kasların kasılmasına ve yeni cilt kırışıklıkları oluşturmasına izin vermeyecek Botoks uygulaması önerilir. Uygun yüz bakımı ile germe etkisi 3-5 yıla kadar sürer.

Dış görünüm değişiklikleri

İşlemden sonra 2 gün kızarıklık, şişlik ve rahatsızlık olabilir. Bu duruma tahammül etmek zorsa, rahatsız edici cilt bölgesini soğutmak için ağrı kesiciler kullanılabilir.

Zamanla, cilt hafifçe bronzlaşmış görünebilir.

Önemli! Hiçbir şey yapmayın - normal cilt rengi birkaç hafta sonra kendiliğinden geri döner. Bir hafta içinde cilt kurur ve pul pul olur.

Olası istenmeyen sonuçlar

Olumsuz sonuçlar

İlk işlemden sonra cildiniz kırmızılaşırsa ve "yanarsa" endişelenmeyin. Bu, prosedürün yanlış olduğunu göstermez, ancak vücudun doğal bir tepkisi olarak kabul edilir. 2-3 saat sonra burun ve göz bölgesinde de şişlik görülebilir.

Önemli! Bundan daha hızlı kurtulmak için sıvının vücuttan hızlı bir şekilde atılmasına dikkat etmelisiniz (daha az tuzlu ve baharatlı yiyecekler yiyin, idrar söktürücü alın).

Ertesi sabah, birçok kişi derilerindeki kanı görünce dehşete düşüyor. Sertleşip kabuğa dönüşebilir. Bu aynı zamanda doğal bir reaksiyon olarak kabul edilir. Bu tür bir prosedür, üst koruyucu deri tabakasının çıkarılmasını içerir - kabuğun altında yenisi belirir. Bu nedenle ellerinizle dokunmak ve kabuğu yırtmaya çalışmak kesinlikle yasaktır, aksi takdirde enfeksiyon riski vardır, yüzde izler oluşabilir. Doku iyileşir iyileşmez kabuk kendi kendine soyulacaktır. Bu 5-7 gün sonra gözlemlenebilir, bu yüzden sabırlı olun. Bir ay sonra, yüz derisi pembemsi bir renk alacak ve aynı zamanda ışığa da açık olacaktır - koruyucu kremler almanız gerekir.

Prosedürden sonraki advers reaksiyonlar istisna değildir. Yüzün belirli bölgelerinde kızarıklık, hafif uyuz ve farklı bir ten rengi görünebilir. Zamanla bu geçecek, ancak duyumlar oldukça tatsız. Aşırı cilt hassasiyeti olan hastalarda yüksek yan etki riski.

Kozmetolog, fraksiyonel termolizden sonra bireysel olarak bakım önerir, ancak genel öneriler vardır. Yüzünüzü yalnızca temiz ve hafif ılık suyla (hiçbir durumda sıcak değil) yıkamanız gerekir. İyileşme süresi boyunca soyulmayı ve fırçalamayı unutun. Açık güneşte 7-10 gün kalamazsınız, bundan sonra özel kremler kullanmaya değer. Uygun uyku, beslenme ve dinlenmeye dikkat etmek önemlidir. Tüm talimatlara uyarak, 2 hafta sonra rahatsız edici hisleri unutabilirsiniz.

Kontrendikasyonlar

Hoş olmayan sonuçlardan kaçınmak için, herhangi bir kontrendikasyon olmadığından emin olmalısınız.

Mutlak kontrendikasyonlar şunları içerir:

prosedüre kontrendikasyonlar
 • hamilelik ve emzirme;
 • yaralama eğilimi;
 • kronik bulaşıcı hastalıklar;
 • onkoloji;
 • ciddi bağışıklık sistemi sorunları;
 • sedef hastalığının kötüleşmesi

Göreli olanlar arasında şunlar vardır:

 • yüksek kan şekeri;
 • böbrek hastalığı;
 • akıl sağlığı sorunları;
 • bir uzmanın tavsiyelerine uyma isteksizliği
 • son tan.

Önemli!Yalnızca deneyime ve uygun becerilere sahip güzellik uzmanlarına prosedürle emanet edilebilir.

Hazırlık ve Yürütme

Ablatif olmayan teknolojiyi kullanarak prosedürü gerçekleştirmek için yüksek nitelikli bir uzman bulmak son derece önemlidir. Cilt üzerindeki hassas etki nedeniyle, herkese uyacak evrensel bir teknik mevcut değildir. Ve cildin yaşını ve durumunu dikkate alarak her hasta için ayrı bir program seçmeliyiz.

Oturumdan önce

Hazırlık aşaması çok kısa olabilir. Ablatif olmayan yöntem ile bronzluk geçene kadar beklemeye gerek yoktur. Aynı zamanda küçük, cerahatli olmayan sivilceler veya sivilceler ile cilt üzerinde çalışmanıza izin verir (durumu işlemden sonra belirgin şekilde düzelir). En önemli şey, herhangi bir kontrendikasyon olmadığından emin olmaktır.

İlk seanstan birkaç gün önce, sorunlu bölgelerde cildin hasar görmesini veya ciddi şekilde tahriş olmasını önlemek çok önemlidir. Bu nedenle, alkol bazlı kozmetik ürünlerden vazgeçip soymamak daha iyidir.

Ayrıca antikoagülanlar, tetrasiklin antibiyotikler ve retinol almayı da bırakmalısınız. Seans gününde yüze hiç krem ​​sürmemek daha iyidir.

Teknik

İşlem oldukça rahattır ve 10 dakikadan yarım saate kadar sürer. Hasta şiddetli ağrı yaşamaz, bu nedenle genellikle lokal anestezi kullanımına gerek yoktur. Ancak duyarlılık eşiği yüksek olan kişiler için buna izin verilir.

Prosedür yürütme diyagramı şuna benzer:

 • hasta koltuğa rahatça oturur;
 • saç tek kullanımlık bir şapkanın altına sıkıştırılmalıdır;
 • yüz kozmetik kalıntılarından iyice temizlenir;
 • sorunlu bölgelere soğutma iletken bir jel uygulanır;
 • cihazın başı cilt üzerinde yavaşça hareket ettirilir;
 • düğmeye basmak bir lazer ışını oluşturur;
 • tüm yüzeyin işlenmesinden sonra pantenol içeren bir maske uygulayın.

Seansın bitiminden sonraki 15-20 dakika içinde eve güvenle gidebilirsiniz.

Rehabilitasyon dönemi

Deri lazer tedavisi sonrası üzerinde hafif bir kabuk oluşur. Kaybolma zamanı, belirli bir cilt türünün iyileşme sürecinin özelliklerine bağlıdır. Aynı zamanda rehabilitasyon sürecini de etkiler. Süresi 2 ila 4 haftadır. Bu durumda, hastanın sürekli olarak uzmanlar tarafından izlenmesi gerekli değildir, ancak bir ay boyunca tüm öngörülen önerileri şaşmadan takip etmeye değer:

rehabilitasyon dönemi
 • fiziksel aktiviteden vazgeçin;
 • solaryuma, banyolara, saunalara gitmeyin;
 • bir süreliğine dekoratif kozmetik ürünlerinden vazgeçebilir;
 • kendinizi her türlü mekanik stresten koruyun.

Önemli! İstenilen sonucu elde etmek ve uzun süre saklamak için periyodik olarak bir güzellik uzmanını ziyaret etmeye değer. 4-5 seanstan oluşan bütün bir işlem sürecinden geçmenin zararı olmaz.

Yöntem İşlem

Lazer ışını, cildin derinliğine birkaç mikrondan 3-4 mm'ye kadar nüfuz eder. Aynı zamanda, doğal koruma önemli ölçüde zayıflatılmış olmasına rağmen, yüzey tabakası tamamen tahrip edilmemiştir. Böyle bir teşhirin sonucu olarak, şu elde edilir:

 • mimik kırışıklıkların derinliğini azaltır;
 • küçüğün neredeyse tamamen ortadan kaldırılması;
 • dikkat çekici cilt sıkılaştırma;
 • oval yüzün keskinliğini geri kazandırır;
 • çamurluklar ve çift çene azaltma;
 • sığ pigmentasyonun ortadan kaldırılması;
 • pürüzsüzleştirici cilt rahatlığı;
 • örümcek damarlarının ve ağın ortadan kaldırılması;
 • genişlemiş gözeneklerin daralması;
 • cilt tonunu iyileştirir;
 • cildi iyileştirir ve eşitler.

Ablatif olmayan gençleştirmeden sonra görsel olarak hastalar daha taze görünmeye başlar. Ve yetkin bir şekilde uygulanan bir yüz tedavisinden sonra, 5 ila 10 yıl arasında "silebilirsiniz". Bu, cerrahi operasyonlar gibi kırışıklık, yara izi ve diğer izler bırakmaz.

Prosedür süresi

Süre, lazerden etkilenecek alanın boyutuna göre belirlenir. Çene yaklaşık 15 dakika sürer ve tüm yüz 80 dakikadan fazla sürmez. Cildin üst tabakasının sadece lazerle temizlenmesi veya yeniden yüzeylenmesi gerekiyorsa daha derin tabakaların düzeltilmesine göre çok daha az zaman alacaktır.

Kesirli CO2 lazer

Fraksiyonel ışın gençleştirme, yaşa bağlı cilt problemlerini düzeltmek için epidermis üzerinde nokta atışı tekniklerinin kullanılmasını içerir. İlke, çoğu modern kozmetoloji cihazının temelidir. Kesirli CO2 lazer popülerdir ve en yenilikçi gelişme olarak kabul edilir.

Önemli! Prosedür "fraxel" olarak kısaltılmıştır.

Kesirli CO2 lazerlerinin etki prensibi

Lazer işleminin temeli nokta etkisinin mekanizmasıdır, cildin sadece üst katmanları ısıtılır ve “hasarlı” noktalar arasında cildin zarar görmemiş alanları kalır. Böyle bir lazer yardımıyla gençleştirme, cildin tüm yüzeyinin yaralandığı ve enfeksiyon kapma, yanma ve diğer yan etkilerin görülme olasılığının birkaç kat daha yüksek olduğu eski yöntemlerden birçok yönden üstündür.

Tekniğin etkinliği, hücre yenilenmesinin aktif süreçlerinin merkez üssü olan dokularda mikrotermal alanların oluşmasıyla açıklanmaktadır. Rejenerasyon sadece bu bölgelere yayılmaz, aynı zamanda sağlıklı dokuları da etkiler.

Önemli! Fraksiyonel gençleştirmeden sonra cilt, tüm cilt üzerindeki etkisine kıyasla çok daha hızlı yenilenir ve etkisi birkaç yıl sürer.

fraksiyonel lazere genel bakış

Kesirli lazerler, halihazırda belirli geliştirme aşamalarına sahip olan nispeten yeni bir gelişmedir.

1. AşamaAblatif olmayan fraksiyonel lazer gençleştirme biçiminde kullanılan bir erbiyum lazerin oluşturulması. Uygulandığı sırada cildin yüzey tabakası etkilenmez, etki sadece derin tabakalarda oluşur. Prosedür kozmetikçilerden ve hastalardan birçok olumlu eleştiriler aldı.

Önemli! Bir süre sonra, cihazda bazı eksiklikler keşfedildi ve bu da onu iyileştirmeyi gerekli kıldı.

2. Aşama. Kesirli CO2 lazerin ortaya çıkışı. Gaz karışımları üzerinde çalıştığı için erbiyumdan farklıdır. Cihazın çalışması sırasında, cildin kesinlikle tüm katmanlarını etkileyen mikrotermal sütunlar ortaya çıkar. Çevrelerinde hücre bölünmesi süreci başlar, yenileri belirir. Bu teknolojinin avantajları, en karmaşık izleri bile etkileme olasılığında yatmaktadır. Ayrıca, bu yöntemi kullanarak cildin derin kırışıklıkları ve gözenekliliği ile başa çıkabilirsiniz. Lazerler ayrıca, bu tür bir prosedürün birincil amacı olan cilt gençleştirmenin daha belirgin bir sonucunun elde edilmesine yardımcı olur. Cihaz derin kırışıklıklar, yara izleri ve belirgin cilt kusurlarıyla sorunsuz bir şekilde başa çıkacaktır. Lazer ışınları, su tarafından hızla emilir ve hemen buharlaşır.

Önemli! Cihaz, dekolte, göz kapakları ve boyun gibi alanları bile etkilemeyi mümkün kılar.

Bugünlerde çoğu yaşlanma karşıtı ilaç üreticisi benzer lazerler geliştiriyor. Bu arada, her hasta bir veya daha fazla türde aparatı kendisi satın alabilir. Fraksiyonel lazerli bir cihaz satın alırken, teknik açıklamasına ve özelliklerine dikkat etmek önemlidir: enerji yoğunluğu, mikrotermal alanın boyutu vb.

Fraksiyonel CO2 lazer, basit kontrolü, aydınlatılan alanın çeşitli geometrik şekillerini ve boyutlarını seçme yeteneği sayesinde kullanım kolaylığı ile ayırt edilir.

Önemli! Gençleştirme için böyle bir cihaz satın almayı planlayanlar, lazerler teknolojik açıdan oldukça karmaşık olduğundan, üreticinin ve tedarikçilerin güvenilirliğine ikna edilmelidir.