Fraksiyonel lazer gençleştirme: yararları ve yan etkileri

Fraksiyonel lazer gençleştirme, kozmetolojide bir teknik bilgidir. Prosedür oldukça yakın zamanda ortaya çıktı, ancak olumlu tarafta kendini zaten kanıtladı. Yüz, boyun, el derisini gençleştirmek isteyen herkes tarafından kullanılır. Pek çok endikasyonu ve az kontrendikasyonu var.

Bu tür bir gençleştirme, cildi pürüzsüzleştirmenize, yara ve izleri gidermenize ve hatta tonunu gidermenize olanak tanır. İşlem birkaç dakika sürer ve etkisi beş yıla kadar sürer. Pek çok kadının hayal ettiği şey bu değil mi - bir salonu ziyaret etmek ve uzun süre güzel kalmak? Her durumda, bir seansa kaydolmadan önce, yan etkiler olabileceği için bir doktora danışmalısınız.

Fraksiyonel cilt gençleştirme prosedürü

Kesirli lazer gençleştirmenin özü

Kozmetoloji alanındaki en son modern gelişmelerden biri, fraksiyonel lazer gençleştirme tekniğidir. Şu anda, sebepsiz değildir, tüm lazer tedavisi prosedürlerinin en popüler olanı denebilir.

Seans sırasında, lazer ışını özel bir fraksiyonel ızgaradan geçerek çok sayıda mikro ışına bölünür. Bu yöntem, cilt üzerinde tamamen yok etmeden nokta (fraksiyonel) bir etki sağlar.

Dermis tabakasında, yenilenen genç cilt dokusunun gelişiminin çok hızlı gerçekleştiği bir çok en küçük iyileşme alanları oluşur. Etkilenen alanların etrafındaki hücreler yoğun bir şekilde bölünmeye başlar ve hasarlı alanları doldurur. Sonuç olarak, dermisin derin katmanlarında gençleştirici süreçler uyarılır. Cilt dokusunun orta ve üst katmanlarına etki eden mikro ışınlar pigmentasyon, kırışıklık ve yara izlerinin giderilmesine yardımcı olur.

Yüz cildinin fraksiyonel lazerle gençleştirilmesi, sıkılaşma ve elastikiyet kazanmasına yardımcı olur. Ayrıca işlem sayesinde gözenekler önemli ölçüde azalır, yüzün ovali daha tonlanır, cildin rengi ve dokusu yumuşatılır, kırışıklıklar ve izler önemli ölçüde düzelir.

4 tip fraksiyonel lazer gençleştirme

Ablatif olmayan fraksiyonel lazer gençleştirme öncesi ve sonrası

Kesirli ablatif olmayan lazer gençleştirme

Sağdaki fotoğrafta, ablatif olmayan tipte fraksiyonel lazer gençleştirme sonrası sonucu görebilirsiniz.

Yöntem, kural olarak boyun, yüz, göz kapaklarını gençleştirmek ve ayrıca çatlakları, sivilce izlerini gidermek için kullanılır.

Bu fototermoliz ile cilt ciddi hasara maruz kalmaz. Bu nedenle bu yöntem germe işlemleri ve genel olarak cildin durumunu iyileştirmek için kullanılmaktadır.

Fototermoliz, bütünlüğüne zarar vermeden epidermis tabakasına nüfuz eden bir erbiyum lazerinin kullanılmasını içerir.

Ek olarak, genellikle bir thulium lazer (1. 93 Nm) kullanılır. Melaninin yeniden dağıtılması sayesinde yaşlılık lekelerini daha etkili bir şekilde giderir ve az pigmentli alanları iyileştirir.

Ablatif olmayan fototermoliz tekniğinin sonucu uzar. Örneğin sivilce için dört tedaviden sonra iki yıl içinde cilt durumunda bir iyileşme olur. Fototermolizin amacı çatlakları ortadan kaldırmaksa, sonuç beklentileri aşar: Kursun sonunda sadece kusur ortadan kalkmaz, aynı zamanda yerel dokular da esneklik kazanır.

İşlemden sonra kırışıklıklar üç ay daha azalır. Bununla birlikte, yan etkiler yalnızca vakaların% 5'inde rapor edilmektedir.

Ablatif yol

Teknik, ışınları dermisin belirli katmanlarına nüfuz ederek orada hasar bölgeleri oluşturan bir CO2 lazer kullanımını içerir. Bu işlem sırasında cildin yüzey katmanlarında proteinler katlanır ve yok edilir. İşlem sonrası 3 ay süreyle tedavi edilen bölgelerde yenilenen kolajen oluşur.

Bu yöntem derin kırışıklıklar, yara izleri, aşırı pigmentasyon, yara dokusu ve gevşek cilt için kullanılır.

Bir CO2 lazer, dermisin derin katmanlarına nüfuz edebildiği ve önemli kusurları ortadan kaldırabildiği için uzun dalga boylu bir radyasyona sahiptir.

Ek olarak, daha kısa dalga boylu bir erbiyum lazer kullanılır. Etkisi sığdır, ancak sonuç daha erken görünür hale gelir.

Ablatif olmayan termolizin aksine, hastalar genellikle ablatif seans sırasında ve hemen sonrasında ağrı hissederler. Ancak aynı zamanda bu yöntem klasik lazer ablasyona göre daha etkili ve daha güvenlidir.

CO2 lazer kullanarak fraksiyonel gençleştirme

CO2 gençleştirme

Fotoğraf, fraksiyonel lazer gençleştirme prosedürünün bir varyasyonunu göstermektedir. Dalga boyu 10, 6 mikron olan bir CO2 lazerin kullanıldığını varsayar. Işın, epidermis tabakasında kusur bulunan hücreleri anında ortadan kaldırır. Dokulardaki radyasyonun bir sonucu olarak sıvıda yoğun bir ısınma meydana gelir. CO2 kullanılarak yapılan fraksiyonel lazer gençleştirme ile buharlaşan su, bazı bölgelerin yapısının bozulmasına neden olurken, etrafındaki deri bütünlüğünü korur.

Bu yöntemle, etrafındaki canlı ve aktif hücreler sayesinde hasarlı alanlar restore edilir.

DOT gençleştirme yöntemi

Bu yöntem, dalga boyu 10, 6 μm olan bir karbondioksit lazer kullanır. Epidermisin katmanlarına düşen ışın, kusurlu hücreleri seçici olarak ortadan kaldırır. Hasarlı ve sağlıklı alanların değişmesi ile belirli bir mesh oluşmalıdır. Lazer ışını ile proteinin pıhtılaşması sonucunda istenmeyen hücreler yok edilir.

Kesirli lazer gençleştirmenin faydaları

Bu teknoloji, kozmetoloji alanında 10 yılı aşkın süredir kullanılmaktadır. Etkili, güvenlidir ve diğer yaşlanma karşıtı ve iyileştirici tedavilerle karşılaştırıldığında birçok faydası vardır:

 • neredeyse hiç yan etkiye neden olmaz;

 • non-invazivdir, bu nedenle hastaya bulaşma olasılığı yoktur (HIV dahil);

 • ağrısız ve yeterince rahattır;

 • 16 yaşından itibaren izin verilir;

 • Aletler cilt ile temas etmediği için

  hijyeniktir;

 • atonik cilt tipleri için uygundur;

 • bireysel bir tedavi programı seçmek mümkündür;

 • , herhangi bir cilt pigmentasyonu derecesine sahip müşterilere uygundur;

 • kusurlu alanlar noktasal olarak işlenir, bu nedenle etraftaki sağlıklı dokuya zarar verme olasılığı hariçtir;

 • cildin sadece% 25 oranında yaralandığından dolayı işlem sonrası iyileşme süresi kısadır (yüz - yedi gün, vücut - 14 gün);

 • efekt, ilk prosedürden hemen sonra görünür hale gelir;

 • elde edilen sonuç birkaç yıl boyunca saklanır;

 • hassas yerleri idare etmek mümkündür;

 • elastin üretimi, etkilenen bölgelerde önemli ölçüde hızlandı.

Kırışıklıklar - fototermoliz prosedürü için bir gösterge

Gençleştirme prosedürü için endikasyonlar

Kesirli lazer gençleştirme aşağıdakiler için kullanılabilir:

 • genel cilt gençleştirme;

 • cilt germe (yüz, boyun, dekolte, kollar);

 • yara izleri ve yara izleri yumuşatma;

 • dış görünüm hizalaması;

 • oval yüzün konturunu geri yükleme;

 • kırışıklık giderme;

 • yaşlılık lekelerini ve melazmayı kaldır;

 • streç işaretlerini (streç işaretleri) kaldır;

 • sivilce sonuçlarının ortadan kaldırılması.

Yoğun fraksiyonel lazere maruz kalma, kısa bir süre için ciltte hiperpigmentasyona neden olabilir.

İyi bir sonuç almak için işlemden sonra cilde en az SPF 50 koruma seviyesinde güneşten koruyucu kozmetikler uygulanmalıdır.

Kesirli yüzey yenileme, etkisi açısından katı yüzey yenileme ile karşılaştırılabilir. Büyük yabancı ve yerli deneyime bakılırsa, bu donanım tekniği daha az travmatiktir ve muazzam bir canlandırıcı ve sıkılaştırıcı etkiye yol açar.

Yara izleri - fototermoliz prosedürü için bir gösterge

Yara ve çatlakların tedavisi için fraksiyonel gençleştirme

Bu gençleştirme yöntemi özellikle skar dokusunun tedavisinde etkilidir. Fraksiyonel lazer ışınları, kaba skar dokusunu ezme kabiliyetine sahip olduktan sonra elastikiyet, yumuşaklık kazanır ve çevresindeki sağlıklı dokunun gerginliği azalır.

Fraksiyonel fototermoliz, yara izlerinin alanını azaltmaya yardımcı olarak onları sağlıklı cilde mümkün olduğunca yakın, elastik, göze batmayan hale getirir.

Çatlakların tedavisi için fraksiyonel gençleştirme endikedir. Ne yazık ki, çatlaklar tamamen ortadan kaldırılamaz; onları yalnızca daha görünmez hale getirebilirsiniz.

Kesirli iyileşmenin etkisi:

 • streç işaretleri alanını azaltır;

 • doku lifi kırılmalarını azaltma;

 • , çatlakları sağlıklı cilt tonuyla hizalar;

 • çevresindeki cilt dokusunun elastikiyetini ve sıkılığını arttırarak gerginliği giderir.

Bu tür gençleştirmenin kontrendikasyonları

Kesirli gençleştirme, herhangi bir kozmetik prosedür gibi, herkese gösterilmez. Bu nedenle, olumsuz sonuçlardan kaçınmak için, seanstan önce tüm kontrendikasyonları dikkatlice incelemek gerekir.

Fraksiyonel fototermoliz önerilmez:

 • hamilelik sırasında ve emzirme sırasında hamile veya emziren bir kadının vücudunda meydana gelen herhangi bir değişiklik bebeği etkilediğinden - bebeğin sağlığını riske atmamalısınız, işlemi ertelemek daha iyidir;

 • tedavi edilen bölgede iltihaplanma (veya kızarıklık) olması durumunda - kozmetikçi, alerjik bir döküntü ile kaplanmışsa yanaklarda fraksiyonel lazer fototermoliz yapmayı reddedecektir (lazer ışını deriye derin izlere kadar zarar verebilir);

 • Kimyasal peeling için

  - yüzünüzü temizlediyseniz, epidermisin katmanlarının iki hafta (minimum) güçlenmesini beklemeniz ve lazer ışını için hazırlanmanız gerekir;

 • onkolojik hastalıkların varlığında, lazer maruziyetinin bir sonucu olarak doğal komplikasyonlar meydana gelebileceğinden;

 • teşhis edilmiş diabetes mellitus için

  ;

 • viral ve bakteriyel enfeksiyonların varlığında - fraksiyonel gençleştirme sırasında yabancı elementlerin hücre yapısına girmesini önlemek için, önce tamamen iyileşmelisiniz.

Fototermoliz prosedürü

prosedürünün hazırlanması ve akışı

Kozmetik bir işlemden sonra komplikasyonlar şeklinde feci sonuçlardan kaçınmak için, buna dikkatlice hazırlanmalısınız.

Öncelikle, bir güzellik uzmanına danışmanız ve yüzdeki cildin durumu hakkında bir değerlendirme yapmanız gerekir. Uzman kontrendikasyonların listesini belirleyecek ve gerekli önerileri verecektir.

İşlemden önce hamam, sauna, solaryumu 3-4 hafta ziyaret etmeniz tavsiye edilmez. Açık güneşte güneşlenmek de yasaktır. Dışarı çıkmadan önce yüze güneş kremi sürülmelidir.

Bazı ilaçları, özellikle antibiyotikleri ve kan sulandırıcıları durdurmak çok önemlidir. Ek olarak, doktorlar antiherpetik ilaçlar almayı önermektedir.

En geç iki hafta önceden cilt dokusunu yaralayan manipülasyonların yapılması önerilmez.

Gözlerin ve diğer alanların fraksiyonel lazer gençleştirmesi birkaç aşamada gerçekleşir. Öncelikle güzellik uzmanı cilt bölgelerini işleme hazırlamalıdır. Bunu yapmak için dekoratif kozmetik kalıntılarını ciltten, ayrıca kir, toz, terden temizler. Daha sonra yüzey bir antiseptik ile muamele edilir.

Bir sonraki adım, ciltte yaklaşık bir saat bırakılan anestezik bir krem ​​uygulamaktır.

Anesteziden sonra, sensörün cilt yüzeyi üzerinde pürüzsüz ve eşit bir şekilde kayması için yüze eşit şekilde bir temas jeli uygulanır.

Daha sonra uç, cilt dokusunu çeşitli yönlerde düz çizgiler halinde tedavi etmek için kullanılır. Cihaz, farklı boyutlarda ataşmanlarla donatılmıştır. Kural olarak, tek seferde 2 cm² deri işlenir.

Prosedürün sonunda, uzman kalan kontak jeli çıkarmalı ve yatıştırıcı bir krem ​​sürmelidir.

Kozmetolog lazer ile cildi gençleştirir

Oturum sayısı

Göz kapaklarının ve diğer sorunlu bölgelerin fraksiyonel lazerle gençleştirilmesinden sonra 3–7 gün rehabilitasyon gerekir. Rehabilitasyon süresinin uzunluğu hastanın yaşam tarzına bağlı olacaktır. Örneğin, kötü alışkanlıklar, yetersiz beslenme, aşırı fiziksel aktivite, stres ve rahatsız uyku, işlemden sonra cilt yenilenmesini önemli ölçüde yavaşlatabilir.

Seans sonrası ilk üç gün ciltte kızarıklık ve hafif şişlik görülebilir. Rahatsızlığı azaltmak için ağrı kesiciler ve cilt soğutma ürünleri kullanılabilir.

İlk hafta cildin bazı yerlerde gerginleşip soyulması normal kabul edilir. Yan etkiler, 14 gün sonra kaybolan bronz bir ten rengini içerir.

Uzun süreli sonuçlar iki ila beş prosedürle elde edilebilir. Spesifik olarak, güzellik uzmanı, her bir duruma ve müşterinin ilk verilerine bağlı olarak kaç seans gerektiğini söyleyebilir.

Seanslar arasındaki aralık en az 3-4 hafta olmalıdır. Fraksiyonel lazer gençleştirme yaşlanmayı yavaşlatır: kırışıklıklar azalır veya tamamen kaybolur, turgor artar, gözenekler daralır ve cilt eşitlenir. Bu yöntem pigmentasyonu, sivilceleri, çatlakları ve izleri etkili bir şekilde giderir.

Olası yan etkiler

Fraksiyonel lazer gençleştirmeden sonraki komplikasyonlar oldukça nadirdir. Çoğu zaman, işleme talimatlarını ihmal eden bir güzellik uzmanının profesyonel olmayan eylemleri nedeniyle olumsuz sonuçlar not edilir. Bazen, müşterinin cilt bakımı için tavsiyelere uymaması nedeniyle yan etkiler ortaya çıkabilir.

Büyük olasılıkla komplikasyonlar:

 • ciltte belirgin hiperemi, üç gün sonra kendini sınırlayan;

 • şişkinlik;

 • koyu ten tonu;

 • deride aşırı kuruluk ve pullanma;

 • yanar;

 • yara izleri ve izleri;

 • yüzeyin üzerinde yükselen beyaz veya sarı milia (deri altında oluşan yoğun nodüller);

 • hasarlı alanlarda enflamatuar süreçler;

 • hiperpigmentasyon fenomeni (güneş ışığına maruz kalmanın bir sonucu olarak ortaya çıkabilir).

İşlemden önce iyi hazırlanırsanız, güvenilir bir klinik ve deneyimli bir profesyonel seçerseniz, fraksiyonel lazer gençleştirme sonrası komplikasyonlar görünmeyecektir.

Fototermoliz işleminden sonra kremin cilde uygulanması

Tedavi sonrası için 7 ipucu

Dış görünümü hızlı bir şekilde eski haline getirmek için, aşağıdaki önerilere uymanız gerekir:

 1. 7-10 gün içinde, tedavi edilen alanları aşırı ısıtmamaya çalışın. Hamama, saunaya gidemezsiniz. Solaryumu 1, 5 ay ziyaret etmeniz önerilmez.

 2. Güzellik uzmanı tarafından reçete edilen ürünler cilde uygulanmalıdır.

 3. Vücut tedavi görmüşse, kompresyon giysisi giyin.

 4. Cilde günde en az 2-3 kez nemlendirici uygulayın.

 5. Doku rejenerasyon uyarıcısı içeren rejenere maskeler kursuna katılın.

 6. Görünen kabuklar kaldırılamaz.

 7. Soymak, ovalama kullanmak, agresif temizleyiciler kullanmak yasaktır.

Kesirli lazer gençleştirme fiyatı

Fraksiyonel lazerle yüz cildi gençleştirmenin fiyatı, tedavi alanlarının alanına, ışınların penetrasyon derinliğine bağlı olacaktır. Bazı kozmetik klinikleri müşterilerine 1 cm² işleme maliyetini gösteren fiyat listeleri sunar.

Maliyet, gerçekleştirilen oturum sayısına bağlıdır.

En iyi sonuç, tedavi profesyonel bir güzellik uzmanı tarafından hesaplanan kurslarda gerçekleştirilirse elde edilebilir.

Cilt gençleştirme sonrası kadın

Kesirli lazer gençleştirme hakkında sık sorulan sorular

Lazerle yüz gençleştirme için izin verilen minimum yaş

Pratik olarak hiçbir kısıtlama yoktur. Sivilce izlerinden kurtulmak için tedaviler 17 yaşından itibaren yapılabilir.

Gençliği ve çekiciliği korumak isteyen 40 yaşından sonra bu teknik özellikle kullanışlıdır, çünkü lazer ışınları cilt hücreleri tarafından kolajen üretimine neden olur.

Fraksiyonel lazer gençleştirmeden sonraki iyileşme süresi genellikle 7-14 gündür. Rehabilitasyon süresi, sorunun karmaşıklığına ve lazer maruziyetinin türüne bağlıdır.

Ne zaman başlayabilirim

Sorunlu alanlara, güzellik uzmanının deneyim ve becerilerine göre hangi tür lazer tedavisinin kullanıldığına bağlıdır. Kusurların yöntemine ve karmaşıklığına bağlı olarak iyileşme süresi iki gün ile üç hafta arasında değişir. Hasta seanstan bir gün sonra çalışmaya başlayabilir.

Sonucu görmek ne kadar sürer

Cildin kendini tamamen yenilemesi ve farkedilir hale gelmesi yaklaşık altı ay sürer. Sonuç yaklaşık beş yıl sürer.

Fraksiyonel lazer yüz cilt gençleştirme, oldukça etkili kozmetik prosedürleri ifade eder. Benzer yaşlanma karşıtı tedavilere göre birçok avantajı vardır. Ancak bu prosedürün herkes için uygun olmadığını ve kontrendikasyonları olduğunu bilmeniz gerekir. Bu nedenle, önce bir uzmana danışmalısınız. Ve komplikasyon riskini azaltmak için yalnızca güvenilir ve kendini kanıtlamış klinikleri seçmelisiniz.